15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ufiskalniamy.pl 300 true 0

Melasa buraczana jako świetny dodatek do pasz krów mlecznych

0 Komentarze

Melasa buraczana zyskała uznanie rolników posiadających krowy mleczne, gdyż jest bardzo dobrym dodatkiem do pożywienia. Dzięki dodawaniu melasy do paszy można otrzymać pożywienie zrównoważone pod względem energii, składników mineralnych i odżywczych.

Melasa dla krów – warto dać swoim zwierzętom to, co najlepsze

Krowy mleczne, by produkowały optymalne ilości mleka, muszą otrzymywać pokarm zróżnicowany pod względem wartości odżywczych i mineralnych. Dzięki dodatkowi, jakim jest melasa buraczana, przygotowanie pełnowartościowego pożywienia dla krów mlecznych jest o wiele prostsze. Melasa to źródło energii, szczególnie dla bakterii bytujących w żwaczu. Dzięki temu, iż mikroorganizmy te mają dostęp do łatwej energii, przyspieszona zostaje synteza białka.

Melasa buraczana jest otrzymywana w procesie rafinacji cukru. Jest to substancja półpłynna, lepka i gęsta. Przyjmuje zazwyczaj barwę brązową lub ciemnobrunatną. Ciekawostką jest to, iż ze 100 kg buraków cukrowych można otrzymać tylko około 3 kg melasy buraczanej. Melasa dla krów dodana do pożywienia zmienia smak i zapach pokarmu na charakterystyczny, lekko karmelowy. Zwierzęta chętniej zjadają swoją porcję i oprócz tego z pokarmem dostarczone są im niezbędne do produkcji mleka witaminy i minerały. Melasa to około 50% sacharozy i 10% białka. Białko nie ma jednak w tym przypadku aż takiego znaczenia, gdyż są to małe ilości białka ogólnego i zostają one całkowicie rozłożone w żwaczu. Melasa buraczana to jednak bogactwo związków mineralnych. Melasa bogata jest bowiem w wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo, cynk, miedź, sód oraz witaminy z grupy B. Warto wiedzieć, iż 5 gramów melasy buraczanej zawiera tyle żelaza, co 10 kurzych jaj oraz tyle wapnia, co cała szklanka mleka. Nic więc dziwnego, iż melasa dla bydła zyskuje z każdym rokiem coraz większe grono zadowolonych rolników, którzy wiedzą, jak przygotować pożywienie pełnowartościowe dla swojego stada. Potas jest niezbędny do procesu wchłaniania wody przez ograny wewnętrzne oraz ma wpływ na zwiększenie bilansu kationowo-anionowego.

Dawka pokarmowa – kluczowe są odpowiednie ilości melasy w pożywieniu

Rolnicy, którzy używają melasy jako dodatku do pożywienia muszą kontrolować jej ilość. Niestety nadmiar cukrów w paszy będzie prowadzić do wzrostu ilości kwasów tłuszczowych, a to może doprowadzić do kwasicy żwacza. Dlatego też udział melasy w dawce mieszanki treściwej powinien oscylować w granicy 9%. Należy jednak pilnować także udziału cukrów prostych w suchej masie, gdyż udział ten powinien wynosić około 6%.
Stosując melasę, należy ją rozcieńczać w stosunku 1:4 z wodą. W takiej postaci można polewać nią pasze. Dawka melasy dla krów mlecznych to około 0,5 – 2 kg na dzień. Dawka dla opasów to około 0,5 kg na dzień. Warto wspomnieć, iż krowy zasuszane nie powinny być żywione melasą z uwagi na zawartość soli potasowych.

Karmienie krów mlecznych musi prowadzić do przygotowywania pożywienia zbilansowanego, tak by nie dopuścić do kwasicy żwacza. Odpowiednie dodawanie melasy buraczanej do pożywienia dostarczy krowom niezbędnych składników odżywczych i sprawi, iż będą one produkowały optymalną ilość mleka.

Poprzedni
Następny

0 Komentarze

Zostaw odpowiedź