15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://ufiskalniamy.pl 300 true 0

Kasy fiskalne online – obowiązki

0 Komentarze

Co muszę wiedzieć posiadając kasę fiskalną online i jakie mam obowiązki?

Posiadanie kasy fiskalnej online Tarnów wiąże się z kilkoma obowiązkowymi zadaniami nieco innymi niż w przypadku kas tradycyjnych. Głównym zadaniem jest oczywiście rejestrowanie każdej sprzedaży bez względu na to czy sprzedajemy towar, czy usługę. Natomiast oprócz tego musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Kasa fiskalna przy zakupie musi być zafiskalizowana, zajmuje się tym serwisant. Jest to nic innego jak zgłoszenie podatnika do Urzędu Skarbowego. Przebiega to w prosty i szybki sposób

Aby kasa mogła w bezpośredni sposób przesyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas musimy zapewnić połączenie z internetem. Dane powinny być przesyłane co dwie godziny, natomiast harmonogram może ulec zmianie bez informowania użytkownika. 

W przypadku posiadania kas standardowych z elektroniczną lub papierową kopią paragonów mamy obowiązek archiwizacji danych przez okres 5 lat, licząc od końca roku obrotowego. Posiadanie kasy online zwalnia z tego obowiązku gdyż wszystkie dane są od razu przesyłane do Repozytorium.

Obowiązkową procedurą jest również wykonywanie raportów dobowych i miesięcznych. Każdy dzień pracy z kasą powinien być zakończony wydrukiem raportu dobowego. Należy go wystawić najpóźniej do godziny 24 bieżącego dnia. W przypadku gdy w danym dniu nie zarejestrowano sprzedaży, wówczas nie mamy obowiązku drukować raportu za dany dzień. Raport miesięczny jest podsumowaniem zarejestrowanych sprzedaży w ciągu całego miesiąca. Wykonujemy go najwcześniej pierwszego dnia następnego miesiąca, a najpóźniej 25. 

Aby kasa działała bezproblemowo należy poddawać ją regularnym przeglądom technicznym. Zapewni to długoletnie działanie. Zgodnie z przepisami serwis trzeba wykonywać nie rzadziej niż co dwa lata. Obowiązek o pamiętaniu o dacie przeglądu leży po stronie podatnika. W przeciwnym razie, w razie kontroli może czekać nas niemiła niespodzianka. 

Książka Kasy Rejestrującej, to książka serwisowa, którą jesteśmy zobowiązani trzymać przez cały okres użytkowania kasy. Jest to zbiór informacji o naszym urządzeniu. Będzie przydatna dla serwisanta i w razie kontroli dla urzędnika skarbowego. W przypadku braku książki serwisowej, serwisant ma prawo do odmówienia wykonania przeglądu technicznego.

Poprzedni
Następny

0 Komentarze

Zostaw odpowiedź